چرا دیجیکالا از وردپرس استفاده نکرد؟

سلام و درود به شما عزیزان

هر شخصی که قصد ایجاد سایت برای کسب و کارش کند ، 100 درصد نام وردپرس به گوشش خورده و در این میان حرف هایی از معایب این سیستم قدرتمند شنیده است. اما خب ، با مزایای خوب و عالی وردپرس چرا این سیستم دوست داشتنی بد نام شده است؟ قراره توی این پست به این سوال و سوال اصلی جواب بدیم ، پس با ما همراه باشید.

 

در این پست می خواهیم به این سوال جواب دهیم که، چرا دیجی کالا از وردپرس استفاده نمی کند؟ این سوال برای خیلی از اشخاصی که می خواهند کسب و کار خود را بر پایه فروشگاه آنلاین راه اندازی کنند و از سیستم مدیریت محتوای قوی وردپرس استفاده کنند، حتما پیش می آید.

 

در واقع ممکن است به این فکر کنید که اگر بزرگترین رقیب شما،  یعنی دیجی کالا از وردپرس استفاده نمی کند، پس من هم نباید از وردپرس برای راه اندازی سایت استفاده کنم! و شاید دلیل موفقیت دیجی کالا این است که یک سیستم مدیریت محتوای اختصاصی دارد. در ادامه پاسخ این پرسش را خواهیم داد.

 

اصلا کسب و کار نوپای خود را با دیجی کالا مقایسه نکنید!

در پاسخ به این سوال لازم است بدانید که این سوال کلا از پایه غلط است، چون دیجی کالا یک کسب و کار در مقیاس بسیار بزرگ است و شما نباید در شروع کارتان، کسب و کار خود را با این چنین فروشگاه بزرگی با چند هزار کارمند مقایسه کنید.

 

شما تازه شروع به راه اندازی سایت کرده اید و لازم است سایتی را با هزینه و تعداد کارمندان بسیار کم راه اندازی کنید. وب سایتی که تازه می خواهد شروع به کار کند و مشخص نیست ایده ای که شما در ذهن دارید و کسب و کاری که می خواهید راه اندازی کنید به درآمد برسد یا خیر؟!

 

ممکن است تلاش و استراتژی هایی که به کار می گیرید روزی سایت شما به درآمدی در سطح دیجی کالا برسد و یا پس از مدتی وبسایت شما وجود خارجی نداشته باشد و از بین برود. پس منطقی نیست که بخواهید برای سنجش چنین وب سایتی چند ده میلیون تومان یا چند صد میلیون تومان هزینه کنید تا یک سیستم مدیریت محتوای اختصاصی بنویسید. هر زمان بخواهید هم میتوانید سایتتان را توسعه و یک پلتفرم اختصاصی تغییر دهید.

 

برای ساخت سیستمی مانند وردپرس به یک تیم چند صد نفره نیاز دارید. شرکت Automattic.com (شرکت سازنده وردپرس) حدود ۱۳۰۰ کارمند به صورت تمام وقت و ۴۰۰۰ نیرو آزادکار دارد.

 

شرکت Automattic در حال حاضر برای مدیریت، به روزرسانی، ساخت و ارتقا وردپرس مجموعا حدود ۵۰۰۰ کارمند دارد. البته این ۵۰۰۰ کارمند روی پروژه ها و محصولات دیگر این شرکت هم کار می کنند ولی طبیعتا چند صد نفر صرفا روی وردپرس و ارتقا آن کار میکنند.

 

هینطور چند صد نفر، هزاران نفر توسعه دهنده به صورت آزاد از کشورهای مختلف دنیا از طریق ارسال کردن کامیت های خودشان روی گیت هاب به ارتقا وردپرس کمک می کنند. پس وردپرس سیستمی است که توسط چند صد نفر یا چند هزار نفر برنامه نویس کاملا حرفه ای، در حال ارتقا یافتن است و هر روز به امکانات آن افزوده می شود.

 

طبیعتا ساخت چنین سیستمی همین حالا برای شما بیشتر از ۱۰۰میلیون تومان و شاید خیلی خیلی بیشتر هزینه بر خواهد بود و چند ماه یا چند سال، یک تیم برنامه نویسی خیلی حرفه ای باید روی سیستم مدیریت محتوای اختصاصی شما کار کنند تا نهایتا سیستمی مانند وردپرس را برای شما راه اندازی کنند.

 

پس اینکه تصور کنید می توانید یک سیستمی بهتر از وردپرس یا حداقل مثل وردپرس را در عرض چند ماه توسط یک تیم برنامه نویسی بسازید، کاملا اشتباه فکر میکنید، زیرا شما باید چند صد میلیون تومان هزینه کنید و چند ماه وقت بگذارید تا بتوانید یک سیستم مانند وردپرس را به صورت اختصاصی برای خودتان داشته باشید. در حالی که میتوانید با هزینه ای بسیار پایین تر وردپرس را به سبکی که میخواهید توسعه دهید و از بابت امنیت و سرعت و امکانات آن هم خیالتان آسوده باشد.

 

چرا دیجی کالا برای شروع از وردپرس استفاده نکرد؟

فروشگاه دیجی کالا

سوال دیگری که ممکن است هنگام انتخاب وردپرس برای راه اندازی سایت فروشگاهیتان ذهن شما را درگیر کند، این است که چرا مدیران دیجی کالا ابتدای کار از وردپرس استفاده نکردند و من الان باید از وردپرس استفاده کنم؟

 

زمانی که مدیران دیجی کالا، یعنی برادران محمدی شروع به راه اندازی فروشگاه اینترنتی خود کردند(یعنی حدود 13 سال پیش)، وردپرس نسخه دوم یا سوم خودش را عرضه کرده بود، یعنی نسخه ای خیلی قدیمی که پنل مدیریت آن بسیار پیش پا افتاده بود و مشکلات زیادی داشت و معمولا برای ساخت وب سایت های خبری و وبلاگ ها از وردپرس استفاده می شد.

 

آن زمان استفاده از وردپرس و ووکامرس برای راه اندازی یک وب سایت فروشگاهی کار اشتباهی بود، پس در نتیجه در آن زمان برادران محمدی هم نمی توانستند از وردپرس برای راه اندازی سایت دیجی کالا استفاده کنند.

 

نکته بعدی این است که همین الان هم قسمت بلاگ دیجی کالا یا همان Digikala Mag با وردپرس است. بلاگ دیجی کالا روی content marketing یا بازاریابی محتوایی محصولات دیجی کالا کار می کند، یک پایه بسیار اساسی برای تبلیغات و بازاریابی دیجی کالا است.

 

در حال حاضر وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای قوی هست که دیجی کالا، بخش مهم بلاگ دیجی کالا را با آن راه اندازی کرده  و همچنین وب سایت های بسیار بزرگ از آن به عنوان سیستم مدیریت محتوا خود استفاده کردند. در نتیجه الان می توان گفت که شما باید حداقل برای شروع کار سایت فروشگاهی خود، و کاهش ریسک بازگشت هزینه ها از وردپرس استفاده کنید.

 

طبیعتا زمانی که وسعت کسب و کار شما به دیجی کالا یا وب سایت های بسیار بزرگ برسد، توسعه وردپرس و پشتیبانی کردن از وردپرس برای شما هزینه زیادی خواهد داشت. در آن زمان شما می توانید به راحتی تمام اطلاعاتتان را به یک سیستم مدیریت محتوای کاملا اختصاصی منتقل کنید و این کار را میتوانید خیلی راحت تر انجام دهید زمانی که وب سایت شما یک وب سایت با درآمد چند صد میلیون تومانی در ماه شد.

 

همانطور که گفتیم دیجی کالا از وردپرس استفاده نکرده است اما بخش بلاگ دیجی کالا یا همان دیجی کالا مگ از وردپرس استفاده شده است. این بخش در زیر پوشه digikala.com/mag قرار دارد. دیجی کالا به دلیل هزینه کم، نگهداری سریع، توسعه و سئو بهتر وردپرس برای این بخش مهم از این CMS  استفاده کرد.

 

وردپرس تنها یک ابزار است، مهم شما هستید

اگر از بالا به این قضیه نگاه کنیم نهایتا فرقی نمیکند شما از سیستم اختصاصی، از وردپرس یا هر سیستم مدیریت محتوای دیگری استفاده کنید، مهم این است که شما اصولی کار کنید. بازاریابی و سئو سایت را قوی انجام دهید و محتوا بخش محصولات و محتوا بخش content marketing سایت را خیلی عالی و خیلی حرفه ای ایجاد کنید. در این صورت می توانید  وب سایتی داشته باشید که مشتریان بیشتر و در نتیجه فروش بیشتری خواهد داشته باشد و در نهایت بتوانید وب سایت خودتان را با یک سیستم کاملا اختصاصی راه اندازی کنید و از آن نهایت استفاده را بکنید تا درآمد خوبی داشته باشید.

 

پس مهم این نیست که شما از چه سیستمی استفاده می کنید، سیستم های مدیریت محتوا یا سیستم عاملی که با آن کار می کنید حتی سیستم آمارگیری که شما از آن استفاده می کنید ،نقش کوچکی در موفقیت کسب و کار شما دارند.  مهم این است که خودتان بخواهید از هر روشی که شده کسب و کار موفقی داشته باشید و برای سایت خودتان زمان مفید بگذارید تا  بتوانید کسب و کارتان را به یک کسب و کار اصولی و قدرتمند تبدیل کنید.

مدیریت یک استارتاپ حرف اول و آخر را میزند، یک مدیر قوی کارمندان قوی دارد و میداند چطور محدودیت ها را به فرصتی برای رشد کسب و کار خود تبدیل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Englishفارسی